Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

 

Sosyal medya uzmanı, web sitelerinin ismini veya çeşitli markalarının tanınırlığını arttırmak için çeşitli tanıtım çalışmalarını yürüten kişilere denir. Markanın pazarlama çalışmalarını yürütür ve satışlarını arttırmak ve daha iyi yerlere getirmek için çeşitli stratejiler yaparak bunları uygulamakla meşguldür. İnternetin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla web siteleri ve markalar bu konuda reklam pazarlaması yapma işine girmiştir. Pazarlama alanında doğru analizler yapabilmek ve bunları doğru yönlendirmek çok önemli bir husustur. Bunun doğru bir şekilde uygulanması için bir uzman ihtiyacı açığa çıkmıştır. Bu konuda sosyal medya uzmanları devreye girmektedir. Günümüzde oldukça popüler hale gelen sosyal medyalar bu konuda birçok kişinin ön sıralarda yer almak isteyeceği kitleler oluşturmuştur. Bu kitlelere ulaşabilmek için ciddi bütçelerin ayrılması ve bu konuda sosyal medya uzmanları ile entegreli bir şekilde çalışılması gerekmektedir. Yeterli tecrübeye ve bu konuda deneyime sahip olan kişilere sosyal medya uzmanı denir. Sosyal medya uzmanları markalara fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Sosyal medya uzmanı olabilmek için bir okul veya eğitim şartı gerekmez. Kişinin pazarlama, yazılım ve birçok alanda kendini geliştirebilmesi için gönüllü olarak adım atması gerekir. Bu konuda bazı kurslar bulunur. Kurslardan gerekli olan eğitimleri alabilirsiniz ancak iş almak için kurslardan verilen sertifikalar uzmanlık seçimlerinde etkisi pek görülmemektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanı, profesyonel olarak markalara fayda sağlamak amacıyla çeşitli görevler üstlenir. Bunlar;

 • Düzenli olarak metin, video ve görsel oluşturur
 • İçerikleri düzenler ve yayınlar
 • Araştırma yapar, kıyaslar ve analiz eder
 • Kötü durumlarda kriz yönetimini başarıyla gerçekleştirir
 • Olumsuz haberlere yönelik plan yapar
 • Markalara göre sosyal medya sayfası oluşturur
 • Pazarlama planı yapar
 • Sosyal medya trafiği hakkında fikir edinir
 • Geleceği planlar
 • Marka isminin bilinirliğini arttırır ve çeşitli kampanyalar düzenler
 • Sosyal medyanın trendlerine hakim olarak buna uygun çalışmalar yürütür.

Sosyal medya uzmanının sorumluluklarından bazıları bunlardır. Günümüzde birçok işi sosyal medya uzmanları üstlenir. Web sitelerin, sosyal medya sayfalarını ve marka ile alakalı çeşitli aksiyonları bu kişiler belirler.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunabilir?

Sosyal medya uzmanı olmak için bununla alakalı tamamlamanız gereken bir eğitim süreci bulunmamaktadır. Resmi olarak bir eğitim almanız gerekmez. Bu konuya gönüllü olarak katılıp kendinize eğitim vermelisiniz.  Sosyal medya uzmanı olabilmek için bir yol kat edilmesi kesindir. Bu konuda daha önce kesinlikle bir deneyim şartı aranır. Bu konuda tecrübeli olabilmek için sürekli olarak çalışmalı ve kendinizi eğitmelisiniz. Bu konuda yetersiz kaldığınızı düşünüyorsanız çeşitli eğitim kurumları bu konuda hakkında bazı sertifika programları düzenlemektedir. Sertifika programlarına katılarak kendinize nitelikli bir eğitim alabilirsiniz. İş alma sürecinde alacağınız sertifikalar size pek etkisi olmayabilir. Bu nedenle sürekli olarak deneyim kazanmalısınız.

 

Post a Comment

İletişime Geçin
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?