SEO Uzmanı Nedir?

Seo Uzmanı Nedir ?

 

SEO Uzmanı, web sitelerinin etkileşimini arttırmak amacıyla tanıtım çalışmaları yapan, arama motorlarında üst sıralara çıkaracak yönergeleri veren ve çeşitli programları kullanarak bunun analizini yapan kişiye denir. Günümüzde birçok kişi web sitesi kurduktan sonra tanıtım çalışmalarına ağırlık vermektedir. Bu tanıtım çalışmaları rastgele yapılacak bir iş değildir. Oldukça ciddi ve analiz edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte sitenin tanıtım çalışmaları adına arama motorlarında üst sıralara çıkarmak öncelik gibi görünebilir. Ancak bu hemen olacak bir iş değildir. Bu konuda SEO Uzmanları devreye girerek sitenin tanıtım çalışmalarını yürütür. SEO Uzmanları web siteleri hakkında detaylı bir çalışma gerçekleştirdiği için nerede nasıl hareket etmesi gerektiğini iyi bilir. Google Analytics gibi programlara başvurarak sitenin analizini yapar. Bu durum sadece yapması gereken işlemlerden birisidir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanının yapması gereken birçok iş bulunur. Öncelikle web sitesinin içerik analizini yaparak nasıl bir yol izleyeceği hakkında fikirler edinir. Ardından;

 • Analiz ve raporlama yapar,
 • Anahtar kelime kullanımını analiz eder,
 • SEO’ya uygun olmayan yerleri tespit eder,
 • Kullanıcı dostu olmayan kodlama hatalarını tespit eder,
 • Backlink kaynaklarını bulur,
 • Web sitesinin tanıtımını yapar,
 • Çeşitli reklam kampanyaları düzenler,
 • Site içi linkleme çalışması yapar,
 • Bütçeyi en iyi şekilde değerlendirir,
 • Rakiplerin SEO çalışmalarını inceleyerek analiz eder,
 • Özgün içerik hazırlar,
 • Sosyal medya reklamlarını organize eder,
 • SEO Çalışmalarının güncel raporunu sunar,
 • Web sitesinin gelişmesine katkı sağlar.

SEO Uzmanı bunun gibi görevleri yerine getirerek web sitelerinin en iyi halini almasını sağlar. Web sitesi sahipleri kendi başına bu çalışmayı yürütmesi zordur ve tecrübe ister. SEO Uzmanları bu konuda oldukça tecrübeli olduğu için bu işi yürütür. SEO Uzmanları yukarıda yazan gelişmeleri yerine getirmelidir. Her SEO Uzmanı web sitelerini en iyi yapmak gibi bir taahhüt veremez. Bu konu sitenin rakiplerinin ne durumda olduğu ve site içi ve site dışı SEO ile alakalı bir süreçtir. Ayrıca SEO Uzmanlarına verilen bütçeler reklam çalışmalarının gidişatını etkilemektedir. SEO çalışmalarının gidişatında reklam en önemli unsurlardan birisidir.

Site içi ve Site dışı SEO Nedir?

SEO Çalışmalarında en önem verilen çalışmalar site içi v site dışı SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO çalışmalarında genel olarak web sitenin içerisinde yer alan anahtar kelimeler ile ilgili düzenlemeler yapılan ve arama motorlarında üst sıralara çıkarılmasını sağlayan bir SEO çalışmasıdır. Site içi bağlantılar, URL ve site hızı ile alakalı çalışmaları kapsar. Bu tür site çalışmalarını yaparak sitenin Google ve diğer arama motorları üzerinden görünümü arttırılır. Sitenin içeriklerinin kalitesi ve içeriklerin özgün olması gibi birçok önemli unsur bulunur. Site içi SEO çalışmalarında yapılması gereken en önemli unsur içeriklerin özgün olmasını sağlamaktır. Sitenin içeriklerinin kopya içerik olması arama motorlarında üst sıralara çıkmasını engellemektedir. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Site dışı SEO çalışması, başka bir web sitesinin sizden alıntı yapması veya SEO uzmanının sizi çeşitli yerlerde tanıtması olarak görülebilir. SEO çalışmalarında sosyal medyaya reklam vermek ve çeşitli medya organlarını kullanmak birer reklam malzemesi olarak görülebilir. Bu tür reklamları yapmak sitenin itibarını arttırarak rakipleri ile arasını açmaya yardımcı olmaktadır. Reklam verebilmek için bir bütçe olması gerektiği için bu konuda biraz para harcamak gerekebilir. Ancak reklam bütçeleri web sitelerinin bel kemiği olabilir. Web sitesinin önemli bir rakibi varsa bu konuda SEO uzmanı birçok dengeyi oluşturarak çeşitli analizleri yapmalıdır.

Post a Comment

İletişime Geçin
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?