SEO Danışmanlık

 

SEO nedir?

SEO, İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Arama Motorları Optimizasyonu’dur.

Neden SEO çalışması yapılmalıdır?

Web sitenizin veya başka sitelerde bulunan sayfalarınızın, daha kolay bulunması, arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesi için bazı kriterlere sahip olması gerekir. SEO çalışmaları bu kriterlerin yerine getirilmesini, sitenizin kısa zamanda arama motorlarına kayıt edilip, ziyaretçi almasına yardımcı olmaktadır.

Arama motorları nasıl çalışır?

Arama motorları ziyaret ettikleri sitelerde bazı incelemeler yapar ve elde ettiklere sonuçlara göre bir takım değerlendirmelerde bulunurlar. Bu değerlendirmeler sizin sitenizin, arama sonuçları listesinde alacağı sırayı belirlemektedir. Arama motorlarının değerlendirdiği konular site içi ve site dışı SEO çalışmaları ile geliştirilebilmektedir.

Site içi SEO çalışması nedir?

Anahtar kelimeler, yalın ve kaliteli yazılım, kullanıcı dostu ara yüzler, görsel kullanımları arama motorlarının site içinde gezerken yaptığı puanlamaları etkileyen unsurlardan bazılarıdır.

Anahtar kelimeler (Keywords):

Arama motorlarına, sitenizin hangi aramalarda ön plana çıkmasını istediğinizi bildiren, bir çeşit ipucu olarak değerlendirilebilecek kelimelere anahtar kelimeler denmektedir. Ancak anahtar kelimeleri seçerken siteniz ile bağlantılı olmasına, başka sitelerden ayrışmasının sağlayacak detaylara sahip olmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde çok genel kelimelerden yapılacak seçimler, ilk sıraları güçlü sitelerin kapmasına neden olacaktır. Doğru anahtar kelime seçimleri sitenizin ilk sıralarda görüntülenmesini sağlayacaktır. SEO hizmetleri sitenizin hızla indekslenmesi ve üst sıralara çıkması için gereken anahtar kelime seçimlerinde yardımcı olacaktır.

Site yazılımı:

Web sitenizin yalın ve kolay anlaşılır bir algoritma ile yazılmış olması önem taşımaktadır. Gereksiz kodlamalardan kaçınılmalı, hiyerarşik bir yapı oluşturulmalı, hızlı yüklenen, fazla yönlendirme içermeyen bir yazılım hazırlanmalıdır. Yavaş yüklenen sitelerin ziyaretçiler tarafından hızla terk edildiği, arama motorlarının bu süreyi de değerlendirdiği unutulmamalıdır. SEO hizmetleri sayesinde sitenizin sayfalarının yüklenme hızları belirlenmekte, iyileştirme çalışmaları ile birlikte optimum hızlara ulaşılabilmektedir.

Kullanıcı dostu ara yüz:

 Arama motorları tıpkı organik bir ziyaretçi gibi sitenizin sayfalarını inceleyebilir. Sayfa düzenini, renk ve fontların seçimini, sayfalar arası yönlendirmeleri kısacası kaliteli ve düzgün bir sunum yapılıp yapılmadığını değerlendirebilir. Ziyaretçilerin rahatça kullanabileceği, aradığını bulabileceği sayfaların hazırlanmasında SEO hizmeti yeterli faydayı sağlamaktadır.

Kullanılan görseller:

Web sitenizde konularınızı destekleyecek, açıklamalarınıza yardımcı olacak görsellere de yer vermelisiniz. Kullanacağınız görseller ürünlerinizin tanıtımına da hizmet edecek şekilde seçilmelidir. Ayrıca hem bulundukları sayfadaki açıklamada hem de dosya isimlerinde mutlaka anahtar kelimelerle veya sitede anlatılan konu ile bağlantı kurulmalıdır. Her bir sayfada yer alacak görsel miktarı ve büyüklükleri dikkatle seçilmelidir. Sayfanın alt kısımlarına konmuş, ziyaretçinin henüz bakma ihtiyacı hissetmediği onlarca fotoğrafı aynı anda yüklemeye çalışmak, hem sayfanın hızını düşürecek hem de gereksiz veri trafiğine neden olacaktır. SEO hizmetleri bu gibi durumları tespit ederek gereksiz yüklemelerin önlenmesi için uygun tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

Site dışı SEO çalışması nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere sitenizin başka siteler üzerinden aldığı bağlantıların, referansların değerlendirildiği çalışmalardır. Popüler ve güvenli bir sitenin sizin sitenize vereceği referans, sitenizin de bilinirliğini ve güvenilirliğini arttıracaktır. Ancak bu konularda bir takım manipülatif sitelerin kullanılarak sahte bir popülarite yaratılmaya çalışılması arama motorları tarafından fark edilmekte ve sonrasında site adınızın arama kayıtlarından tamamen silinmesine kadar giden sonuçlara neden olabilmektedir. O yüzden mümkün olduğuna “doğal backlink” alınmaya çalışılmalı, bu konuda SEO hizmetlerinden destek alınmalıdır.

SEO çalışmaları site trafiğine ne kadar etki eder?

Yapılan istatistikler, SEO çalışmaları ile site ziyaretçi sayılarının ortalama %30 arttığını göstermektedir. Sürekli SEO çalışmaları ile her ay bir önceki aya göre düzenli olarak %10 civarında artış yakalanabilmektedir.

SEO çalışmaları ne kadar süre ile yapılmalı?

Arama motorları sitelerin güncelliğini de değerlendirmektedir. Bu bakımdan SEO çalışmaları bir defa yapılıp bırakılacak bir faaliyet değildir. En azından aylık olarak değerlendirmeler yapılmalı, bu değerlendirmeler ışığında düzeltmelere ve iyileştirmelere gidilmelidir.

 

    İletişime Geçin
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?